Product Yield & Cost

Cost to produce SnoBalls are approximately 1.5 cents per ounce, and include ice, plastic foam cup, plastic spoon, plastic slim straw, and mixed flavors, based on prices from our supply list. Costs and yields may vary depending upon prices paid for ingredients, accuracy in measuring and product waste.